Oprawa muzyczna wesela to dla wielu par jeden z najważniejszych aspektów uroczystości. Wiele z nich stoi przed dylematem: DJ czy zespół? Co wybrać? Jak to zwykle bywa, oba wybory mają swoje wady i zalety. Podpowiemy Wam, nad czym się zastanowić, kiedy już zaczniecie poszukiwania idealnych kandydatów.

DJ czy zespół na wesele? Porozmawiajmy o kosztach

Jaka jest cena wynajęcia DJa i zespołu? Pewnie liczycie się z kosztami wyrażonymi w tysiącach złotych – i słusznie. Cena takiej usługi będzie się różnić w zależności od tego, jakie doświadczenie mają muzycy i prezenterzy, jak daleko jest sala weselna oraz jak duża jest ich ekipa. Tak, zgadliście: zespół przeważnie będzie droższy, bo gażę dzieli pomiędzy kilka osób.

DJ najczęściej zabawia gości sam albo w towarzystwie osoby, która wspiera go w sprawach technicznych. Górne widełki DJa to zwykle dolne widełki zespołu, choć i tutaj dużo będzie zależeć od prestiżu muzykujących. Jeśli macie trzy tysiące złotych, spokojnie znajdziecie wodzireja. Do dobrego zespołu będziecie musieli trochę dołożyć.

Ile miejsca jest na sali?

Co ma sala do oprawy muzycznej? Bardzo wiele! A bardzo niewiele par myśli o tym w kontekście obsługi muzycznej. Zarówno zespół, jak i DJ na pewno zadbają o dobre nagłośnienie, więc tym się martwić nie musicie. Sprawą kluczową jest natomiast ilość miejsca, na której będą mieli się zmieścić muzycy.

Już teraz wiecie, że wolicie zespół weselny? Orkiestra liczy kilka osób, a Wy liczcie się z tym, że zajmie ona więcej miejsca niż DJ i jego ewentualny pomocnik. Zadbajcie, by zarówno zespół, jak i goście mieli wystarczającą przestrzeń podczas wesela.

Może przyda Wam się również: Ile dać księdzu za ślub?

Muzyka w oryginale czy covery?

Jeśli nie wyobrażacie sobie, żeby Wasze ulubione utwory były śpiewane przez kogoś innego niż oryginalny wykonawca, od razu zdecydujcie się na DJ-a, który będzie puszczał utwory w oryginale. Po co tracić czas na szukanie zespołu z wokalistą spełniającym Wasze warunki? W Internecie nie brakuje nagrań z wesel, na których to nie para młoda przyciąga uwagę widza, a – niestety –  małe możliwości wokalne zespołu.

Oczywiście są to prawdopodobnie skrajne przypadki, a wiele orkiestr weselnych i zespołów może pochwalić się naprawdę dobrze śpiewającymi wokalistami. Zatem jeśli uwielbiacie muzykę na żywo, zespół weselny będzie dobrym pomysłem. Pamiętajcie, że wodzireje nie pozostają w tyle i wielu z nich oferuje również obecność np. saksofonisty na imprezie.

dj czy zespół na wesele

Nie tylko muzyka się liczy. Co z prowadzeniem imprezy?

DJ kojarzy Wam się tylko z puszczaniem piosenek z płyt? Na szczęście to już przeszłość. DJ weselny jest jednocześnie wodzirejem, który swoim entuzjazmem i talentem do zjednywania sobie ludzi poruszy najbardziej oporne towarzystwo. Przed podpisaniem umowy ustalcie, jaki styl prowadzenia imprezy może zaoferować DJ i czy nie ma kłopotów z nawiązywaniem kontaktu z gośćmi. To zmartwienie odpada, jeśli byliście już na imprezie prowadzonej przez tę osobę lub ktoś ją Wam polecił po swoim udanym weselu. Prawdopodobnie już przy pierwszym spotkaniu ocenicie, czy wodzirej entuzjastycznie podchodzi do kontaktu z ludźmi.

Co do klimatu tworzonego przez zespół weselny raczej mało kto ma wątpliwości. Muzyka jest grana na żywo, muzycy mają zwykle dobry kontakt ze sobą i swoim nastawieniem zachęcają innych do zabawy.

Zespół weselny tylko dla starszych gości?

Panuje przekonanie, że DJ lepiej sprawdzi się na weselach, gdzie przeważać będą młodzi ludzie. Czy starsi wolą poczuć weselny klimat przy zespole weselnym? Bardzo możliwe, ale nie generalizujmy: DJ również ma na płytach tradycyjne przyśpiewki, które zaprezentuje podczas wesela, a zespoły zaśpiewają najnowsze hity, choć zwykle podczas imprezy prezentują więcej klasyków. Być może dlatego są postrzegane jako ulubieńcy starszego towarzystwa?

Zarówno dobry DJ jak i zespół powinni dobrze wyczuwać nastroje gości i to, czy można jeszcze ulepszyć zabawę. Wodzirej może spontanicznie zmienić repertuar, a zespół zwykle ma ograniczone możliwości w tym zakresie.

dj czy zespół na wesele

Obojętnie, czy wybierzecie DJa czy zespół na wesele, warto przyjrzeć się kilku sprawom. Jak wygląda ich doświadczenie? Jak liczą cenę – konkretna liczba godzin plus dodatek, jeśli impreza potrwa dłużej, a może wygląda to inaczej? Czy można liczyć na to, że nie będą sięgać po alkohol w trakcie wesela? Jakie zabawy weselne mogą zapewnić prowadzący?

I ostatnie, ale również bardzo ważne: jak długie będą przerwy między blokami muzycznymi i co dzieje się w tych przerwach? To ważne, by ustalić, na ile godzin muzyki możecie liczyć. Pamiętajcie, że zespoły, z racji grania na żywo, potrzebują więcej przerw, a bloki muzyczne zwykle są krótsze.

DJ-owi z mniejszym kłopotem wydłuży granie, jeśli akurat impreza będzie trwała w najlepsze. Poza tym chcecie wiedzieć, co będzie się działo w czasie przerw, bo wolicie uniknąć ciszy na sali. Czy w tle będzie grała muzyka, a może będzie to czas na różne przyśpiewki? Warto to ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy.

dj czy zespół na wesele

Prowadzący Wasze wesele będą grali na imprezie pierwsze skrzypce: na równi z Wami. Dlatego ważne jest, by nadawać z nimi na podobnych falach. Powodzenia w poszukiwaniach!

Otrzymuj najlepsze pomysły i przydatne informacje, których potrzebujesz do organizacji swojego wesela!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Wpisz swoje imię