Zdecydowaliście się wziąć ślub kościelny lub konkordatowy i skrupulatnie planujecie wydatki związane z uroczystością. Podczas gdy wiele usług ma swój określony koszt, cena ślubu w kościele wciąż wydaje się niejasna. Zatem ile dać księdzu za ślub?

Oczywiście najlepszym źródłem takiej informacji jest ksiądz, który będzie spisywał z Wami protokół przedślubny i z którym będziecie dopełniać innych formalności. Kłopot w tym, że nie zawsze narzeczeni otrzymują jasną odpowiedź, słysząc tylko „co łaska”. Z drugiej strony dla niektórych par to lepsza wiadomość niż zobaczenie cennika, w którym widnieją kwoty liczone w tysiącach – również o takich przypadkach słyszeliśmy.

Na pytanie o cenę ślubu w kościele można odpowiedzieć tak, jak na wiele innych… „To zależy”.

Jak się dowiedzieć, ile daje się za ślub w kościele?

Cena ślubu w kościele zależy choćby od tego, jakie zwyczaje panują w parafii, w której będziecie ślubować. Tutaj, jeśli ksiądz nie wyraził się jasno, dobrze powinna zadziałać poczta pantoflowa. To wdzięczny temat prawie na każdej ślubnej grupie na Facebooku – na pewno panny młode (bo to one stanowią większość takich grup) chętnie podzielą się informacją, ile wraz ze swoim mężem dawały w kopercie księdzu w danej parafii. Same wiedzą, jak ważna jest to informacja dla przyszłych małżonków.

Przed ślubem często odbywają się spotkania, na których obecne są pary biorące ślub w podobnym terminie. Nie zaszkodzi porozmawiać z tymi osobami i zapytać, ile planują dać księdzu za odprawienie ceremonii.  

Czytaj również: Spowiedź przedślubna. Czy wystarczy jedna?

Kiedy płaci się za ślub kościelny?

„Ofiarę” za ślub składa się podczas jednego z przedślubnych spotkań z księdzem. Najczęściej młodzi płacą kilkadziesiąt złotych za danie na zapowiedzi (choć zdarzają się parafie, gdzie nie jest to konieczne), a potem większą kwotę przy spisaniu protokołu przedślubnego lub na spotkaniu krótko przed ślubem (kiedy omawiane są szczegóły techniczne całej ceremonii).

Jeżeli ksiądz jasno nie określił kwoty, której spodziewa się za udzielenie ślubu, decyzja o liczbie banknotów w kopercie zależy od Was i Waszego budżetu. Niektórzy za ślub dają 300 zł, inni 500 zł, a kolejni włożą do koperty o wiele więcej. A może trafiliście do parafii, w której ksiądz jasno zaznacza, że nie musicie płacić w ogóle? Wtedy już w ogóle nie trzeba się obawiać, ile „wypada” dać, a zdać się na własne chęci i możliwości.

Pamiętajcie, że to nie jedyne koszty, jakie poniesiecie w związku ze ślubem kościelnym. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę między innymi organistę i ewentualną licencję z innej parafii. Zdarza się, że młodzi płacą również za spisanie protokołu przedślubnego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Wpisz swoje imię