Jak poprosić o pieniądze na prezent ślubny?

Jesteście parą z wieloletnim stażem, zdążyliście już osiągnąć takie etapy wspólnego życia jak mieszkanie, wyposażenie tego mieszania i zakup wszystkich niezbędnych akcesoriów typu ekspres do kawy, opiekacz do chleba, odkurzać też jest czym a w łóżku nie brak pościeli? Zatem pojawia się problem. Co i jak powiedzieć swoim weselnym gościom żeby nie dostać na prezent ślubny tego wszystkiego co już macie?

Kiedyś, kiedy młode małżeństwa dopiero co zaczynały wspólne mieszkania i wypełnianie przestrzeni najpotrzebniejszymi rzeczami, prezenty ślubne okazywały się czasem zbawienne i pomagały im w starcie. Dzisiaj pary mieszkające już zazwyczaj razem, ucieszy widok koperty z prezentem w postaci pieniądza. Dziś już widok zabawnego wierszyka dołączonego do zaproszenia, sugerującego gościom prezent w formie gotówki nikogo nie dziwi. Więc jeśli ty i twój współmałżonek macie wystarczająco dużo czajników, mikserów i ręczników, prośba (sugestia) o gotówkę jest naturalną drogą.

Czy proszenie o pieniądze zamiast prezentu ślubnego jest taktowne?

Kwestia prośby o pieniądze jest wciąż dla niektórych tematem kontrowersyjnym i dość delikatnym. Większość gości ucieszy fakt, że nie muszą się już głowić jak powinien wyglądać prezent ślubny i, że nie trafią w gusta nowożeńców. Inni mogą się poczuć nieswojo, bo np. nie wiedzą jaka suma powinna być brana pod uwagę, żeby dobrze prezentowała się w kopercie, lub nie posiadają większej sumy pieniędzy, a sam prezent byłby dla nich wygodniejszy z tego powodu, że nie będzie tak oczywisty i nie będzie „mówił” z daleka, ile jest wart.

Raczej nie zdarza się, że któryś z gości przychodzi na wesele z pustymi rękoma, więc prośba o pieniądze włożone w kopertę zamiast do sklepowej kasy wydaję się jak najbardziej słuszna i niegroźna. Oburzenie gości może jednak wynikać z samego faktu wywierania delikatnego nacisku lub z tego, że w naszej kulturze niepopularne jest głośne mówienie o swoich potrzebach.

Mimo iż coraz częściej spotykana metoda i bardziej powszechna, wciąż można spotkać się z opinią, że wszelkie wierszyki sugerujące coś gościom są nie na miejscu lub kiczowate. Przy standardowej liście około 100 gości zapewne spotkasz się ze zwolennikami i przeciwnikami.

Jednak jedyną radą jest zachowanie dystansu przez młodych i gości. Narzeczeni nie powinni spodziewać się, że wszyscy zaproszeni dostosują się do ich prośby i nie gniewać się na ewentualne odstępstwa, goście zaś nie powinni czuć się do niczego zmuszeni. Obie strony muszą traktować rymowankę o pieniądzach tylko i wyłącznie jako sugestię, która swoją drogą jest rozsądnym rozwiązaniem i ułatwieniem dla obu stron. Więc jeżeli jakiekolwiek prezenty są Ci naprawdę zbędne i nie potrzebujesz pudełek pełnych wyposażenia do mieszkania śmiało, zdecyduj się na tę subtelną i zabawną sugestię.

Wierszyki z prośbą o pieniądze

Choć ostateczna decyzja odnośnie prezentu ślubnego należy oczywiście do gościa, przyjęło się dyskretne sugerowanie, czego młodzi mogą potrzebować. Najpopularniejsze na chwilę obecną jest dołączanie zabawnych wierszyków i rymowanek do zaproszenia. Jeśli zastanawiasz się jak powinien wyglądać taki przekaz sugerujący gościom podarunek weselny, spójrz na te kilka przykładowych wierszyków. Może masz telnet do pisania i układania rymów i stworzysz coś wyjątkowego, związanego stricte z wami.

Przykłady wierszyków ślubnych z prośbą o kopertę

 

Mamy prośbę, drodzy Goście
wielkich paczek nie przynoście!
Po co dźwigać te ciężary,
gdy istnieje sposób stary
na podarek co szeleści
i się łatwo w portfel mieści.

—————————————-

Gościom nisko się kłaniamy,
na wesele zapraszamy.
Będą pląsy, tańce, bale
i jedzenia stosy całe.
Więc się nasi mili stawcie
o prezenty się nie martwcie.
By nie stawiać ich na stercie,
niechaj zmieszczą się w kopercie.

—————————————-

Aby ulżyć Wam udrękę
co za paczkę dać w prezencie
Młoda Para podpowiada,
i zarazem pięknie prosi, zamiast kwiatów i prezentów,
by w kopertę włożyć grosik,
tyle, ile każdy może,
za co z góry
Szczęść Wam Boże!

—————————————-

Pragnąc przełamać tradycje stare,
by nie mieć na przykład żelazek parę
i zaoszczędzić przemiłym gościom
łamania głowy nad pomysłem z pewnością
podpowiadamy:
mile widzianym i bardzo wygodnym
będzie papierek ze znakiem wodnym…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Wpisz swoje imię