Spowiedź przed ślubem ominie Was tylko wtedy, jeśli z Kościołem Wam nie po drodze i zamierzacie wziąć ślub cywilny. Jeśli jednak zdecydowaliście się na wspólne podejście do ołtarza, przed samą uroczystością ślubu należy się wyspowiadać.

Narzeczeni często mają wątpliwości co do tego, jak wygląda spowiedź przed ślubem. Jakie grzechy wyznać? Kiedy do niej przystąpić? I właściwie… czy wystarczy jedna spowiedź przedślubna?

Ile razy trzeba się wyspowiadać przed ślubem?

Według zasad Kościoła, do spowiedzi przedślubnej powinniście przystąpić dwukrotnie. Pierwszy raz po daniu zapowiedzi, drugi raz – tuż przed ślubem. Szczegóły na pewno usłyszycie podczas spisywania protokołu z księdzem. Wtedy też otrzymacie kartki, które zostaną podpisane przed spowiadającego Was księdza.

Spowiedź przed ślubem a mieszkanie razem

To najczęstsza wątpliwość młodych narzeczonych: mieszkamy razem przed ślubem i nie zamierzamy tego zmieniać, czy dwie spowiedzi nas obowiązują? Teoretycznie tak, ale w praktyce nawet księża zaznaczają, że nie ma to sensu. Dlatego narzeczeni, którzy mieszkają ze sobą przed ślubem, ale chcą ślubu kościelnego – a to obecnie częsty scenariusz – zwykle przystępują do jednej spowiedzi, tylko tuż przed ślubem.

To ksiądz podczas spisywania protokołu uznaje, czy powinniście przystąpić do jednej spowiedzi, czy dwóch. Pary często obawiają się uwag, które usłyszą od księdza, kiedy przyznają się do mieszkania razem przed ślubem. Cóż, trzeba być na to przygotowanym, jeśli nie żyje się zgodnie z naukami Kościoła. Jednocześnie, tak jak wspomniałam wcześniej, księża są świadomi, że takie sytuacje są obecnie codziennością i nie utrudniają przystąpienia do sakramentu.

Spowiedź generalna przed ślubem

Spowiedź przed ślubem nazywa się generalną, ponieważ narzeczeni mają wyspowiadać się „z całego życia” i tym sposobem być jeszcze bardziej przygotowanymi na przyjęcie sakramentu:

Lepiej się wyspowiadawszy i mając lepsze usposobienie, staje się człowiek bardziej podatny i lepiej przygotowany na przyjęcie Najświętszego Sakramentu – św. Ignacy

Jak przygotować się do spowiedzi generalnej? Użyteczne pytania do rachunku sumienia znajdziesz tutaj. Następnie należy wypełnić kolejne warunki spowiedzi: żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź oraz zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Ostatnią spowiedź przed ślubem (niezależnie, czy była jedna, czy dwie) najlepiej odbyć dzień lub dwa przed ślubem, aby bez problemu pozostać w stanie łaski uświęcającej do samego sakramentu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Wpisz swoje imię